Jak vybrat odstín dveří?

Barva interiérových dveří – to je bezesporu jeden z nejdůležitějších parametrů, které řešíme při jejich výběru. Obecně samozřejmě platí, že světlé dveře interiér opticky zvětší a prosvětlí, kdežto tmavé jej naopak zmenší a zklidní.

Splynout, nebo vyniknout?

Každý interiér si žádá své a proto je potřeba si rozmyslet, kolik je právě v tom vašem bytě či domě světla a volného prostoru. Jinak se může stát, že se díky krásným dveřím z tmavého ořechu budete doma cítit stísněně a nepříjemně. Také je důležité rozhodnout se, zda mají dveře s místností „splynout“ a nechat tak vyniknout jiné části vybavení, nebo se naopak stát dominantou, která zaujme na první pohled.

Na co je potřeba se ohlížet

Při samotném výběru dekoru dveří a zárubní je dobré zvažovat zejména odstíny těch ploch, vedle nichž se dveře budou nacházet. V první řadě vezměte v úvahu podlahu a barvu malby na zdech. Úloha barvy okenních rámů překvapivě není až tak důležitá, protože okna se obvykle nacházejí dále ode dveří a krom toho bývají často překryta záclonou. Zato podlaha, ta se s dveřmi bude potkávat přímo! Při výběru buďte obzvláště pečliví, jsou-li podlahy v různých místnostech odlišné.

Jak sladit dveře s podlahou

Nesnažte se za každou cenu volit dvě stejné dřeviny co nejpodobnějšího odstínu! Výsledek bude nejspíš „těsně vedle“ a takový interiér nepůsobí vůbec přitažlivě. Nebojte se dveře a podlahu nechat kontrastovat – ovšem při zachování stejné či podobné struktury dřeva. Například k dubové podlaze se skvěle hodí ořech, ale nikoliv sukatá olše. Výsledný soulad ovlivňuje také teplota barev. Teplé či studené tóny je vhodné kombinovat u podlahové krytiny i u dveřního křídla shodně.

Interiérové dveře CAG – sami si vyzkoušejte, jak budou vypadat

U všech modelů interiérových dveří CAG máte možnost vybrat si ze široké škály dekorů a najít ten nejvhodnější pro vás. Hledejte takový, který je vám příjemný, ladí s podlahou a odpovídá vašim očekáváním i z hlediska výraznosti v interiéru.

Soulad dekorů je nejlepší ověřit si na vlastní oči. Rádi vám věnujeme kousek vámi zvoleného dekoru, abyste si mohli skutečný výsledek doma porovnat. Neváhejte o něj požádat při osobní návštěvě vzorkovny nebo si jej nechte zaslat poštou. Nejlepším řešením je přinést si kousek podlahové krytiny s sebou do některé z našich vzorkoven a přiložit ji pod dveře tak, jak vedle sebe potom budou po mnoho let.

Shrnutí

  • Světlé dveře prostor zvětší, tmavé jej zmenší.
  • Mají dveře splynout s prostorem, nebo se stát dominantou?
  • Zeď je těsným sousedem dveří, proto by spolu měly? příjemně ladit.
  • Nesnažte se sladit dveře a podlahu, nechte je kontrastovat. Zachovejte stejnou kresbu dřeva a teplotu barev a výsledek bude dokonalý.
  • Ověřte si výsledek na vlastní oči. Požádejte v CAG o vzorek, který si odvezete domů – nebo ještě lépe, vezměte si s sebou do vzorkovny kousek podlahové krytiny, kterou máte doma.

Vyberte si interiérové dveře a nechte si poradit, které se u vás doma budou vyjímat nejlépe »

Článek byl vydán 17.2.2010 v 14:06 v kategoriích Jak vybrat dveře, Vzhled dveří. Můžete sledovat komentáře k tomuto článku pomocí RSS 2.0 feedu. Můžete přidat komentář nebo trackback z Vašich stránek.

Diskutovat