Orientace dveří – potřebuji pravé nebo levé?

Aby vám dveře sloužily co nejlépe, je třeba se správně rozhodnout, jak a kam se budou otevírat.

Možnosti otevírání – otočné či posuvné?

Interiérové dveře se nejčastěji používají takzvaně otočné, tedy na závěsech (pantech), které otvíráte do prostoru místnosti či chodby. Současným trendem jsou dveře posuvné, které šetří prostor. Těm se věnujeme v jiném článku.

Kam se mají otevírat otočné dveře?

Pokud interiér teprve dokončujete, je důležité rozhodnout se, na kterou stranu se budou dveře otevírat. Pokud jsou ve vašem domě či bytě zárubně osazeny (pouze vyměňujete dveřní křídla), orientaci již neovlivníte, ale je stejně důležité ji rozeznat. V případě, že vám hrubě nevyhovuje, nezbývá než zárubně vybourat či demontovat.

Jak bezpečně poznat dveře pravé a levé?

Postavte se před otvor – prostor budoucích dveří. Stůjte tak, jako byste se je chystali je otevřít k sobě (vždy budete stát čelem k pantům zárubně). Podívejte se, na které straně jsou umístěny panty. Jsou-li napravo, potřebujete dveře pravé, jsou-li vlevo, jde o dveře levé.

Máte-li připravené stavební otvory, kde budete tedy o orientaci dveří teprve rozhodovat, je vhodné ji konzultovat s naším technikem. Poradí, co vše je dobré mít na paměti při plánování, kam se má křídlo otevírat.

Nejdůležitější zásady, které byste neměli opomenout

  • Dveře by se měly otevírat vždy tak, abyste při vstoupení do místnosti viděli její větší část a nevcházeli „do kouta“.
  • Vypínače světla by měly být na straně kliky – tak, abyste nemuseli obcházet otevřené dveře, chcete-li rozsvítit nebo zhasnout.
  • Po otevření dveří byste se měli dostat snadno ke svému cíli (v koupelně k umyvadlu, na toaletě k míse apod.).
  • Otevřené dveře by neměly narážet vybavení místnosti – např. do skříní, sprchového koutu apod.

Zástupce CAG vaše stavební otvory či stávající zárubně zaměří, takže nemusíte sami zjišťovat orientaci dveří zjišťovat. Pokud by bylo vhodnější ji změnit, rád vám poradí.

Nechte si poradit odborníky z CAG »

Článek byl vydán 17.2.2010 v 16:03 v kategoriích Jak vybrat dveře, Vlastnosti a funkce dveří. Můžete sledovat komentáře k tomuto článku pomocí RSS 2.0 feedu. Můžete přidat komentář nebo trackback z Vašich stránek.

U “Orientace dveří – potřebuji pravé nebo levé?” je 2 komentářů

  1. [...] že čím širší dveře, tím lépe – v případě otočných dveří počítejte s tím, že vám otevřené křídlo zabere kus místnosti a mnohdy pak naráží do [...]

  2. [...] Dveře otočné, tedy klasické dveře, jsou zavěšeny na pantech a otvírají se do prostoru místnosti. Tento typ je nejpoužívanějším řešením interiérových dveří. Více o otočných dveřích zde » [...]

Diskutovat